Recenzja Pipedrive - CRM dla handlowców, stworzony przez handlowców

Pracując z Pipedrive już ponad 3 lata, miałem wspaniałe doświadczenia. Miałem okazję wdrożyć i zintegrować system CRM Pipedrive dla firm w Polsce, USA i UE, co bez wątpienia było jednym z moich największych profesjonalnych wyzwań, z wieloma problemami biznesowymi, komunikacyjnymi i technicznymi na drodze.

Można śmiało powiedzieć, że Pipedrive, gdy jest prawidłowo wdrożony, może rzeczywiście zmienić sposób działania firm, głównie dzięki:

 • Poprawie efektywności zespołów sprzedażowych w trakcie procesu sprzedaży
 • Wyższej konwersji i przychodu dzięki strukturalnemu procesowi sprzedaży (kolejkom sprzedaży)
 • Oszczędzaniu czasu na ręcznej pracy, takiej jak aktualizacje e-maili czy ręczne wprowadzanie rekordów, dzięki automatyzacji procesów.

Dla niektórych klientów wdrożenie systemu CRM może oznaczać nawet do +30% wzrost przychodów i oszczędność czasu pracy każdego członka zespołu nawet o 1 godzinę dziennie. Ale jak dokładnie działa Pipedrive i jakie oferuje funkcje? O tym dowiesz się z tej recenzji:

1. Deals — miejsce do zarządzania wszystkimi potencjalnymi klientami

Pipeline View – Knowledge Base

Podstawowym widokiem w Pipedrive CRM jest widok transakcji (deals), który pozwala monitorować wszystkie otwarte rozmowy z potencjalnymi klientami. W tym widoku możesz zobaczyć:

 • Etapy procesu i transakcje w każdym etapie
 • Wartość transakcji w kolejce opartej na sprzedawanych produktach i prawdopodobieństwie
 • Prognozę sprzedaży na kolejne okresy na podstawie prawdopodobieństwa

Wszystkie etapy w widoku transakcji są w pełni dostosowywalne, co oznacza, że możesz stworzyć swój idealny proces sprzedaży i podzielić się nim z zespołem.

Możesz również utworzyć wiele różnych kolejek sprzedaży, dzieląc je na:

 • Źródło/kanał pozyskiwania
 • Typ usług
 • Zespoły

Możesz dowolnie przenosić transakcje do kolejnych etapów, wejść w dowolną transakcję, aby wyświetlić informacje przechowywane w danych kontaktów i organizacji, lub oznaczyć transakcję jako wygraną/przegraną.

Gdy już masz transakcje ustawione, będziesz w stanie filtrować je według różnych członków zespołu odpowiedzialnych za nie, ale o tym porozmawiamy w jednym z kolejnych etapów w tej recenzji, ponieważ jest to jedna z kluczowych funkcji dla każdego użytkownika Pipedrive.

2. Activities — miejsce do monitorowania i planowania działań

Can I see activities that have been assigned to me? – Knowledge Base

Widok działań, który można nazwać “ulepszonym kalendarzem”, to miejsce, gdzie można monitorować wszystkie zaplanowane działania dla swoich transakcji i organizacji. Dla każdego przedstawiciela handlowego korzystającego z Pipedrive, powinien to być pierwszy ekran otwierany na początku dnia.

Widok działań oferuje 2 tryby wyświetlania:

 • Lista
 • Kalendarz

W każdym widoku możesz wprowadzać konkretne działania, oznaczać je jako zakończone i planować kolejne. Możesz również zobaczyć informacje potrzebne do zrealizowania działania, takie jak numer telefonu, adres e-mail lub fizyczny.

Image for post

Pipedrive umożliwi również zaproponowanie czasu dla zaplanowania działania (jak spotkanie) za pomocą eleganckiego kalendarza. Swobodnie dostosowuj swoją dostępność i wyślij link do propozycji spotkania swoim klientom, co może być alternatywą dla zewnętrznego narzędzia, takiego jak Calendly.

3. Contacts/organizations — przeglądaj swoje kontakty i firmy

Image for post

Organizacje w Pipedrive

Pipedrive opiera się na trzech głównych widokach: transakcji, kontaktów i organizacji. Wszystkie są ze sobą powiązane, co oznacza, że każda organizacja może mieć przypisane wiele kontaktów i transakcji.

Łatwo możesz przeglądać swoje kontakty i organizacje w dedykowanych widokach. Po wejściu w wybrany element, łatwo zobaczysz więcej szczegółów dotyczących swoich kontaktów, w tym notatki, zaplanowane działania, pliki. Ten widok wyświetli również pełną historię związaną z kontem, a także niestandardowe pola konta i kontaktu, które można łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Image for post

Kontakty w Pipedrive

Widok firmy i kontaktu pozwoli również wysyłać e-maile bezpośrednio z twojego CRM lub wystawiać faktury za pomocą odpowiedniej integracji.

4. Products — zarządzaj ofertą produktową dołączaną do transakcji, organizacji lub kontaktów

Image for post

Product’s management in Pipedrive

Dzięki widokowi produktów w Pipedrive, łatwo będziesz mógł zarządzać swoją ofertą produktową i wykorzystywać te dane w planowaniu sprzedaży z klientami.

Dodaj produkty do swojej oferty, dodając cenę, warianty lub unikalny kod identyfikacyjny. Dodawaj różne warianty produktu, takie jak typ czy kolor, i śledź wszystkie otwarte transakcje lub pliki związane z produktem.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, na przykład oparty na Shopify, możesz łatwo zsynchronizować ofertę produktów swojego sklepu z bazą danych Pipedrive.

5. Filtering — najważniejsza funkcja w Pipedrive

Image for post

Filtering in Pipedrive

Filtrowanie jest prawdopodobnie najważniejszą funkcją w Pipedrive CRM, z którą warto się zapoznać, aby skutecznie zacząć korzystać z oprogramowania.

Używaj go, ustawiając warunki “i/lub” i przeglądaj swoje organizacje według branży, transakcje według źródeł lub kontakty według ostatniego czasu aktywności.

Prawidłowe użycie filtra pozwoli ci stworzyć idealny sposób przeglądania danych, takich jak generowanie listy kontaktów (kontaktów, z którymi nie kontaktowano od ponad miesiąca).

6. Email integration — wysyłaj e-maile ze swojego CRM

Image for post

Email integration & email templates in Pipedrive

Wysyłanie e-maili to istotna część pracy każdego przedstawiciela handlowego. Dzięki Pipedrive CRM możesz podnieść swoją komunikację e-mailową na wyższy poziom.

Widok e-maili po prostu pokaże ci twoją skrzynkę odbiorczą ze wszystkimi trwającymi rozmowami. Możesz wejść w rozmowę, aby zobaczyć związane z nią transakcje, organizacje i kontakty. Każdy e-mail, który wyślesz, umożliwi ci korzystanie z rozbudowanych funkcji e-maila, w tym:

 • Monitorowanie otwarć
 • Monitorowanie kliknięć
 • Predefiniowane szablony e-maili (zawierające niestandardowe pola) do powtarzalnych e-maili wysyłanych do twoich potencjalnych klientów

Po wysłaniu e-maila możesz skorzystać ze swojego asystenta handlowego, aby sprawdzić ostatnie otwarcia i kliknięcia, nawet po kilku tygodniach. Wykorzystaj to do ponownego uruchomienia procesu sprzedaży po pewnym czasie.

7. Apps’ integration — wzbogać swoje CRM o zewnętrzne aplikacje

Image for post

Zapier integration in Pipedrive

Jeśli już używasz innych aplikacji e-mailowych i nie-e-mailowych, takich jak MailChimp czy Asana, Pipedrive będzie doskonałym towarzyszem, aby w pełni wykorzystać swoje workflow.

Z setkami natywnych integracji, Pipedrive oferuje wbudowaną panel aplikacjipozwalającą na przetwarzanie danych z aplikacji w szczegółach kontaktów i organizacji, w tym danych, takich jak otwarcia newslettera, kliknięcia czy wyświetlenia dokumentów.

Korzystając z Zapier, będziesz w stanie zintegrować praktycznie dowolną aplikację z systemem, uruchamiając działania w innych systemach na podstawie określonych działań w Pipedrive, i odwrotnie.

Jeśli to nie wystarczy, śmiało korzystaj z API Pipedrive, aby wdrożyć dowolną niestandardową integrację.

8. Workflow automation — automatyzuj swoje zadania ręczne

Każdy z nas ma pewnego rodzaju rutynę podczas prowadzenia procesu sprzedaży. Wysyłamy e-maile na etapie komunikacji z klientem, wprowadzamy dane do systemu, gdy ktoś wysyła nam e-maila, lub przypisujemy przedstawicieli handlowych do transakcji na podstawie określonych warunków.

Dzięki automatyzacji procesów w Pipedrive, łatwo zautomatyzujesz od 30 do 60 minut ręcznej pracy, którą wykonujesz każdego dnia. Edytor wizualny pozwoli ci edytować konkretne kroki w procesie w zależności od określonych wyzwalaczy, działań lub warunków.

Używaj go, aby oszczędzać czas dla siebie i zespołu oraz wracać wcześniej do domu lub więcej czasu poświęcać na kreatywne aspekty swojej pracy.

9. Security and access - zarządzaj bezpieczeństwem swojego zespołu i zapewniaj dostęp do określonych grup użytkowników

Image for post

Security management in Pipedrive

Zarządzanie bezpieczeństwem jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów tego rodzaju systemu. Pipedrive przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa danych, posiada certyfikat SOC 2.

Pozwala również na ustawianie dostępu do określonych części systemu dla użytkowników i wybranych grup użytkowników.

Powiadomi cię o wszelkich naruszeniach bezpieczeństwa, takich jak nieautoryzowane próby logowania się lub wycieki danych, abyś mógł bezpiecznie zarządzać swoją organizacją z dowolnej części globu.

10. Cele i raporty — ustawiaj cele i analizuj osiągnięcia celów dla swoich zespołów sprzedażowych

Image for post

Raportowanie w Pipedrive

Celem każdego zespołu sprzedażowego jest generowanie wyników, a nie ma lepszego narzędzia do analizy danych niż system CRM.

Pipedrive pozwala ustawić codzienne, tygodniowe, miesięczne cele dla Twoich sprzedawców i monitorować ich osiągnięcia. Możesz także ustawić cele dla całej firmy lub zespołu, aby monitorować ogólny postęp i osiągnięcia.

Jego analityczny pulpit pozwoli Ci analizować każdy etap procesu sprzedaży, w tym postęp w realizacji umów, efektywność działań czy przyczyny utraty.

Wykorzystaj to do optymalizacji swoich procesów i wzrostu wydajności sprzedażowej. Dla niektórych firm możliwe jest osiągnięcie wzrostu sprzedaży nawet do +20% dzięki odpowiedniej analizie i optymalizacji.

Konfiguracja Pipedrive

Image for post

Pipedrive to przyjazne dla użytkownika oprogramowanie dedykowane zarówno mniejszym, jak i większym zespołom. Ma pewne wady, takie jak brak systemu wyceniania/proponowania, które są naprawiane przez zespół produktowy Pipedrive miesiąc po miesiącu, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to jedno z najlepszych i najbardziej perspektywicznych rozwiązań CRM dostępnych na rynku obecnie.

Konfiguracja jego aplikacji na pulpit i urządzenia mobilne jest łatwa do zarządzania wewnętrznie, ale właściwa konfiguracja, szkolenie i integracja wymagają pewnej wiedzy technicznej i doświadczenia.

Niektóre z głównych wyzwań obejmują strukturyzację/import danych, ustawienie niestandardowych pól, integrację z systemami zewnętrznymi czy szkolenie zespołu. Wszystko to można zrealizować przy wsparciu SoftwareSupp.

comments powered by Disqus