Jak założyć sklep ecommerce z wykorzystaniem oprogramowania

E-commerce to jedna z trudniejszych branż. W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin biznesu, które polegają na specjalizacji w jednej konkretnej dziedzinie funkcjonalnej, takiej jak technologia, marketing czy logistyka, e-commerce wymaga biegłości praktycznie we wszystkich różnych obszarach funkcjonalnych. Aby konkurować z gigantami, takimi jak Amazon, sklep internetowy musi nie tylko korzystać z zaawansowanej infrastruktury technicznej, ale także dysponować nowoczesnym łańcuchem dostaw, zespołem obsługi klienta i marketingowym.

Chociaż może to być zniechęcające zadanie dla małego przedsiębiorstwa rozpoczynającego się od zera, aplikacje oprogramowania stron trzecich pomagają zniwelować różnicę między dużymi witrynami e-commerce a małymi sklepami online. Jest to możliwe z dwóch powodów. Większość aplikacji jest opłacana na zasadzie subskrypcji, co czyni je bardziej dostępnymi dla małych firm. Ponadto są łatwe do konfiguracji, użytkowania i wdrożenia, nawet jeśli nie jesteś programistą.

Proces rozpoczęcia tworzenia sklepu internetowego może wyglądać następująco:

  1. Znalezienie niszy, w której uważasz, że możesz sprzedać swój produkt.
  2. Ustawienie produkcji swojego produktu lub procesu dropshippingu (np. za pomocą Oberlo lub AliExpress).
  3. Stworzenie własnego sklepu internetowego za pomocą platformy oprogramowania lub z pomocą programisty.

W tym samouczku skupimy się na trzecim etapie i pokażemy Ci krok po kroku, jak uruchomić sklep internetowy za pomocą narzędzi oprogramowania.

Krok 1: Stworzenie e-commerce

Uruchomienie strony internetowej e-commerce to jedno z najtrudniejszych zadanych w tej branży. Proces obejmuje zaprojektowanie pięknej strony, która będzie zgodna z branżą, w której się znajdujesz, utworzenie osobnych stron dla każdego produktu w magazynie, integrację strony z bramkami płatniczymi oraz zapewnienie, że cały system jest bezpieczny dla twoich klientów.

Na szczęście istnieje wiele dobrych aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Shopify to jedna z najpopularniejszych aplikacji. Działa świetnie zarówno dla małych, jak i dużych firm, jest również stosunkowo niedroga, zaczynając od 29 dolarów miesięcznie. Oprócz Shopify, istnieją także inne aplikacje, takie jak BigCommerce, dla bardziej zaawansowanych przedsiębiorców e-commerce, czy Ecwid, dla tych, którzy chcą zaimplementować sklep w witrynie WordPress. Chociaż Shopify jest popularne ze względu na ekosystem projektantów i programistów, którzy umożliwiają tworzenie pięknych stron dla firm o różnym rozmiarze, BigCommerce jest skierowane do społeczności programistycznej.

Zobaczmy, co warto pamiętać podczas ustawiania sklepu online za pomocą Shopify:

1. Wybierz i połącz domenę

Po zarejestrowaniu się w platformie Shopify zostaniesz przeniesiony do pulpitu nawigacyjnego, który przeprowadzi cię przez początkowe kroki konfiguracji sklepu online. Prawdopodobnie pierwszym krokiem, który możesz i powinieneś wykonać, jest połączenie domeny, na której chcesz, aby twój sklep online był dostępny.

Image for post

Możliwość zakupu domeny za pośrednictwem Shopify kosztowałaby cię co najmniej 14 dolarów, ale byłoby to prawdopodobnie znacznie łatwiejsze, jeśli nie jesteś zbyt obeznany z technicznymi kwestiami internetowymi. Alternatywnie możesz zakupić domenę od dostawcy zewnętrznego, co zazwyczaj nie kosztuje więcej niż kilka dolarów.

Następnie musisz skonfigurować rekordy w ustawieniach domeny, aby wskazywały na serwery Shopify. To może być trochę bardziej skomplikowane, jeśli to pierwszy raz, gdy ustawiasz swój sklep, ale Shopify dostarcza dość jasnego samouczka dotyczącego rekordów i procesu. Jeśli wszystko jest poprawne, powinieneś zweryfikować domenę i być gotów do użycia jej w swoim sklepie. Może to jednak zająć kilka dni, zanim stanie się skuteczne, więc nie martw się, jeśli nie możesz od razu wejść do swojego sklepu za pomocą adresu internetowego.

2. Dodaj produkty

Dobrze, mamy Shopify, mamy połączoną domenę, co teraz? Teraz powinieneś dodać produkty, które zamierzasz sprzedawać. Dodawanie produktów jest naprawdę proste i powinieneś poradzić sobie z tym od razu.

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą chciałbyś dodać, to obraz produktu. Możesz łatwo edytować kolory, odcienie i inne szczegóły obrazu w obrębie platformy, co jest naprawdę użyteczne. Możesz również dodawać i formatować opis swojego produktu. Co ciekawe, możesz bardzo łatwo umieszczać obrazy lub nawet filmy na stronie swojego produktu.

Image for post

Aby osadzić wideo z YouTube lub innych usług online, musisz skopiować i wkleić kod ze strony wideo YouTube. Formatowanie jest naprawdę proste i przyjazne dla użytkownika, możesz nawet dodawać tabele do opisu, aby pokazać konkretne cechy.

W przypadku sprzedaży różnych kolorów swoich produktów, możesz również dodawać oddzielne obrazy dla różnych produktów. Shopify pozwala dodać numer SKU lub kod kreskowy, co może być pomocne w bardziej zaawansowanym śledzeniu stanu magazynowego. Nie będziemy omawiać dodawania każdego produktu krok po kroku, ponieważ to raczej łatwa część, z którą nie powinieneś mieć żadnych problemów.

3. Wybierz motyw i dostosuj

Teraz, gdy masz dodane produkty, możesz zacząć dbać o stronę wizualną swojego sklepu.

Pierwszą rzeczą, jaką prawdopodobnie zrobisz, to wybór motywu dla swojego sklepu. W Shopify, podobnie jak w wielu innych platformach, dostaniesz kilka, a dokładnie 10 darmowych szablonów do użycia i dostosowania.

Image for post

Darmowe szablony są naprawdę elastyczne i dobrze zaprojektowane, a powinny wystarczyć dla większości z was. W naszym przypadku wybraliśmy darmowy szablon Debut. Jeśli chciałbyś zakupić inne projekty, musiałbyś zapłacić co najmniej 180 dolarów, co zdecydowanie nie jest małą ceną za mały fragment ulepszonego projektu.

Wybraliśmy szablon, więc teraz nadszedł czas, aby go dostosować i dostosować wygląd swojego sklepu.

W widoku dostosowywania zobaczysz kolumnę dostosowywania po lewej stronie, gdzie będziesz edytować wszystko, co znajduje się na ekranie. Istnieje wiele opcji dostosowywania, o których nie będziemy dyskutować, ale po prostu, aby dać ci krótki przegląd tego, co możesz faktycznie zrobić tutaj.

Chociaż Shopify nie zapewnia zaawansowanego i precyzyjnego edytora przeciągania i upuszczania, możesz niemal dowolnie dostosować każdą część swojej witryny. Możesz dodawać nowe sekcje, dostosowywać tło, edytować obrazy lub dodawać pokazy slajdów, opowiadając coś więcej o swojej marce. Oczywiście możesz także dostosować kolory i czcionki, aby wygląd sklepu pasował do stylu twojej marki.

W przypadku, gdy projekt jest minimalistyczny, a dostarczasz tylko jeden rodzaj produktu, prawdopodobnie nie chcesz, aby interfejs i wizualizacje były zbyt skomplikowane. Na stronie głównej wystarczą najważniejsze informacje i dostępność produktów.

Prawdopodobnie będziesz musiał dostosować wygląd swojego sklepu, w zależności od tego, czy jest to marka modowa, sportowa czy inna. Dostosowanie witryny, przynajmniej tej stworzonej w Shopify, do potrzeb twojej firmy nie powinno być dla ciebie problemem, nawet bez doświadczenia technicznego.

4. Ustaw stawki dostawy i podatki

Teraz, gdy masz gotowy wygląd swojego sklepu, powinieneś bardziej skupić się na logistyce i płatnościach. Zakładając, że zamierzasz wysyłać swój produkt, powinieneś ustawić ceny dostawy, które kupujący będą musieli zapłacić. Aby sprawić, by twoje produkty były jeszcze bardziej atrakcyjne dla klientów, możesz ustawić bezpłatną dostawę lokalną.

Image for post

Prawdopodobnie chcesz również dostarczyć swoje produkty do innych regionów w Europie. Dlatego powinieneś dodać nowy region w ustawieniach, aby system Shopify wiedział, gdzie możesz wysłać przedmiot. Sprawdziliśmy, że wysyłka produktu o wadze 0–10 kg nie powinna kosztować więcej niż 15 dolarów, więc to właśnie wprowadzimy do systemu. Teraz, kiedy klient z Niemiec zamawia produkt, do rachunku zostanie dodana dodatkowa opłata za dostawę w wysokości 15 dolarów.

Ale co z podatkami? Na przykład, jeśli stawka podatku VAT wynosi 23%, to właśnie tę wartość powinieneś ustawić w ustawieniach, aby system automatycznie obliczał podatek, który musisz zapłacić do urzędu skarbowego. Podobnie, gdy będziesz sprzedawać do Niemiec, ta sama stawka podatku będzie musiała być zastosowana, jeśli sprzedajesz bezpośrednio klientowi. Podatki są domyślnie uwzględniane w cenach, które dodajesz w informacjach o produkcie, ale możesz zmienić tę opcję, na przykład jeśli jesteś zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie podatek od sprzedaży zawsze jest dodawany jako dodatkowa opłata.

5. Ustaw system płatności

Skoro ustawiłeś produkty, ich ceny, szczegóły dostawy i stawki podatkowe, już wiesz, ile twoi klienci będą musieli zapłacić za twoje produkty. Ale jak będą płacić? Dlatego musisz ustawić dostępne sposoby płatności dla swoich klientów.

Image for post

To może znacznie różnić się między różnymi platformami e-commerce, więc lepiej sprawdź integracje płatności różnych oprogramowań e-commerce na SoftwareSupp. W Shopify, każdy rodzaj płatności inny niż Shopify Payments, który jest natywnym systemem płatności platformy, będzie obciążony opłatą procentową od twoich sprzedaży.

Niestety, Shopify Payments jest dostępny tylko w wybranych krajach, w Europie ogranicza się do Wielkiej Brytanii i waluty funta brytyjskiego, więc musisz sprawdzić, czy obsługuje twoją walutę. Alternatywnie możesz użyć PayPal jako opcji płatności (szczególnie popularny w Europie i Stanach Zjednoczonych). W rezultacie Twoi klienci mogą teraz płacić w sklepie kartą kredytową lub portfelem PayPal, a 2% prowizji zostanie naliczone od Twoich sprzedaży.

Możesz również skonfigurować dodatkowe metody płatności w zależności od tych, które będą odpowiednie dla lokalizacji Twojego biznesu, więc warto rozważyć udostępnienie kilku alternatywnych opcji klientom.

6. Dostosuj proces płatności i dodaj informacje prawne

Do tej pory dostosowałeś główną część swojego sklepu, ale co z procesem płatności, gdy klient zdecyduje się kupić Twój produkt? Możesz dostosować go w osobnym dziale w ustawieniach “Płatność”. Tutaj niestety dostosowanie jest bardzo ograniczone, i będziesz mógł dostosować jedynie pewne treści oraz logo czy grafiki wyświetlane podczas procesu.

Jednak informacje, które są znacznie ważniejsze dla klienta podczas płatności, to wiarygodność sklepu i potwierdzenie, że sklep spełnia wszystkie wymogi prawne. Shopify umożliwia więc umieszczenie informacji dotyczących polityki zwrotów, regulaminu lub polityki prywatności w specjalnych polach.

Nawet pozwala na automatyczne generowanie tych treści, co nie jest zalecane. Aby Twój sklep był w pełni zabezpieczony z punktu widzenia prawnego, może być wymagana pomoc prawnika.

Image for post

Shopify daje również możliwość tworzenia niestandardowych stron, które można prezentować na stronie głównej, więc możesz użyć tego do przedstawienia całej dokumentacji prawnej na swojej stronie głównej. Musisz skopiować treść, utworzyć nowe strony i dodać je do stopki strony internetowej, którą można dostosować w menu nawigacyjnym. Twój sklep z pewnością jeszcze wymaga polerowania, ale przynajmniej teraz ma większość elementów potrzebnych do prowadzenia biznesu.

Krok 2: Skonfiguruj magazyn i dostawę

Istnieją dwie istotne komponenty zarządzania zapasami - koszt dostawy i czas dostawy. Na przykład Amazon oferuje darmową dostawę w wielu kategoriach produktów, a niektóre z nich kwalifikują się także do dostawy następnego dnia. To zapewnia fantastyczne doświadczenie zakupowe dla klientów. Jako początkujący sklep e-commerce, może być trudno oferować konkurencyjne udogodnienia dostawy.

Image for post

Istnieją jednak pewne aplikacje SaaS, które mogą Ci pomóc w budowaniu zaawansowanej sieci dostaw dla Twojego biznesu e-commerce. Shopify, na przykład, oferuje usługę o nazwie Oberlo, która pozwala użytkownikom nawiązywać współpracę z dostawcami, pozwalając im wysyłać produkty bezpośrednio do klienta. Nazywa się to dropshippingiem, a ten proces może znacznie obniżyć koszty dostawy.

Czym jest dropshipping? To sprzedaż online produktów, które należą do kogoś innego i zostaną dostarczone przez kogoś innego.

Kiedy zaczniesz otrzymywać zamówienia od klientów, następnym krokiem jest ich dostarczanie. Segment dostawy jest dość rozdrobniony, a firma kurierska, która jest najtańsza dla jednej lokalizacji, może nie być niezawodna dla innego miejsca. Dotyczy to zwłaszcza zamówień międzynarodowych. Ponadto każde zamówienie musi być dostarczone z fakturą, etykietą produktu, itp.

Na szczęście są aplikacje, które pomagają w tym zadaniu. Oprogramowanie takie jak ShipStation może pomóc Ci znaleźć najtańszy i najbardziej efektywny sposób dostarczania, podczas gdy inne narzędzia, takie jak Printful, mogą ułatwić Twojemu sklepowi drukowanie etykiet i faktur, które muszą towarzyszyć każdemu zamówieniu.

Krok 3: Skonfiguruj marketing i wdroż podstawowe oprogramowanie na początek

1. Oprogramowanie marketingowe

Następnym krokiem w uruchamianiu sklepu e-commerce jest ustanowienie procesów marketingowych. Sklepy internetowe zazwyczaj reklamują się na dwóch kanałach - Google Adwords i Facebook Ads. Są również zintegrowane z Instagramem. Jeśli sprzedajesz produkty w branży mody lub podróży, Instagram to lukratywny kanał do znalezienia klientów, a Facebook Ads także może pomóc w tym.

Jak znaleźć właściwy kanał marketingowy?

Zanim rozpoczniesz kampanię marketingową, warto poświęcić czas na zastanowienie się i zbadanie, gdzie znajduje się Twoja publiczność. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy sprzedający stylowe skarpety, jak happysocks.com, jest prawdopodobne, że Twoi klienci - nastolatkowie lub osoby w wieku dwudziestu lat - spędzają dużo czasu na Facebooku, Instagramie lub TikToku. Mogą być także zainteresowani Twoim produktem, nawet jeśli aktualnie nie szukają nowych skarpet.

To sprawia, że Facebook Ads to doskonały kanał marketingowy do rozpoczęcia kampanii w Twoim sklepie internetowym. Jak działają Facebook Ads? Pozwalają Ci wybrać grupę potencjalnych klientów na podstawie ich narodowości, wieku, zainteresowań, a nawet konkretnych profili na Facebooku, które lubią, i kierować do nich reklamę wyświetlaną w wiadomościach. Konfiguracja kampanii na Facebooku zajmuje czas, ale poświęcenie kilku godzin lub dni na naukę jej podstaw może przynieść naprawdę wartościową nagrodę w przyszłych sprzedażach.

Image for post

Inny kanał marketingowy, który możesz wykorzystać, to AdWords, czyli reklamy wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Ustawiasz słowa kluczowe, które spowodują wyświetlenie reklamy tylko tym osobom, które szukają konkretnego produktu. Na przykład, gdy ktoś wpisuje “kup stylową portmonetkę”, możesz skonfigurować Google tak, aby wyświetlił reklamę Twojego sklepu e-commerce z markowymi portmonetkami na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

To może być szczególnie przydatne dla biznesów dropshippingowych, gdzie głównie zależy Ci na osobach, które już potrzebują i szukają konkretnych produktów. Co więcej, płacisz tylko za kliknięcie (CPC - koszt za kliknięcie), co oznacza, że nie wydajesz pieniędzy na osoby, które tylko oglądają Twoją reklamę, nie odwiedzając Twojej witryny. Koszt różni się jednak w zależności od popularności słów kluczowych, na które chcesz się skupić, więc jeśli sprzedajesz bardzo popularne i konkurencyjne produkty, takie jak smartfony, może się okazać, że ten kanał marketingowy nie jest opłacalny dla Twojego biznesu.

Image for post

Istnieje wiele innych kanałów marketingowych online, takich jak LinkedIn, Twitter czy Pinterest, więc wracając do podstaw, musisz zastanowić się, gdzie jest Twoja publiczność, aby skierować reklamy dokładnie tam, gdzie spędzają najwięcej czasu.

Wprowadzenie do automatyzacji marketingu

Pielęgnowanie swojej docelowej grupy odbiorców to istotny aspekt strategii marketingowej w e-commerce. Narzędzia do automatyzacji marketingu, takie jak MailChimp i Drip, oferują bezpłatne plany startowe, które pomagają marketerom e-commerce budować listę potencjalnych kupujących, których można pielęgnować i przekształcać w płacących klientów. Innymi słowy, korzystanie z narzędzi takich jak MailChimp nic nie kosztuje dla początkującego sklepu e-commerce i stanowi duże wsparcie dla zwrotu z inwestycji w marketing.

Innym aspektem marketingu jest budowanie lojalności i zwiększanie konwersji. Na szczęście istnieje wiele aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Na przykład aplikacja takie jak ReferralCandy może pomóc Ci w skonfigurowaniu programu poleceń dla Twoich klientów. Istnieją również SaaS do konfigurowania kuponów, dotarcia do użytkowników, którzy porzucili koszyk, wyświetlania okienek pop-up itp. W zależności od wybranej platformy e-commerce, wiele takich narzędzi jest dostępnych jako łatwe do zainstalowania aplikacje z oficjalnego sklepu aplikacji.

2. Oprogramowanie obsługi klienta

Relacje z klientem i doświadczenie użytkownika odgrywają dużą rolę w poprawie zwrotu z inwestycji w każdą operację e-commerce. Jak wcześniej wspomnieliśmy w tym artykule, marketing e-commerce opiera się w dużej mierze na pielęgnowaniu swojej potencjalnej grupy odbiorców, aby przekształcić ich w płacących klientów. To proces stopniowy, który obejmuje budowanie relacji z klientem i oferowanie doskonałego doświadczenia klienta.

Badanie opublikowane przez EConsultancy wykazało, że czat na żywo uzyskał najwyższe oceny zadowolenia klientów spośród wszystkich metod komunikacji. Według tego raportu, ponad 73% klientów wyraziło zadowolenie z czatu na żywo, w porównaniu z zaledwie 61% klientów korzystających z e-maila i 44% osób korzystających z telefonu, aby rozmawiać z przedstawicielem firmy.

Jak zawsze, możesz przeglądać liczne rozwiązania czatu na żywo, które integrują się z Shopify, ale jednym z nich, dobrze zintegrowanym z platformą i idealnym do zarządzania firmami e-commerce, jest LiveChat.

Image for post

Dodaj czat na żywo do swojego sklepu internetowego

Po zarejestrowaniu się musisz po prostu pobrać aplikację LiveChat w sklepie Shopify, i to wszystko, jesteś gotów rozmawiać ze swoimi klientami. LiveChat daje Ci możliwość dostosowania okna czatu widocznego na Twojej stronie internetowej oraz zapewnia unikalne funkcje dla firm e-commerce, umożliwiając mierzenie bezpośredniego wpływu rozmów czatu na sprzedaż. Rozwój tematu Shopify takiego rodzaju może naprawdę zmienić grę.

Z perspektywy zwrotu z inwestycji w marketingu, narzędzia do czatu na żywo są fantastyczne dla biznesów prowadzących sklepy internetowe. Po pierwsze, nie wymagają takich samych inwestycji kapitałowych, jak kanały obsługi telefonicznej pomocy. Ponadto, dzięki czatowi na żywo, agent może rozmawiać z kilkoma klientami jednocześnie, co zwiększa produktywność obsługi. Oprócz tego czaty na żywo zwiększają satysfakcję klienta, a te czynniki razem istotnie wpływają na poprawę zwrotu z inwestycji w marketingu dla firm e-commerce.

3. Oprogramowanie analityczne dla Twojego sklepu

Zaczynanie działalności w branży e-commerce online to nie tylko sprawa kupna i sprzedaży. To także o optymalizacji funkcjonowania sklepu oraz pomiarze wysiłków i rezultatów marketingowych. Dobrym pierwszym krokiem w tym kierunku jest implementacja aplikacji analitycznych do pomiaru aktywności na Twojej stronie internetowej.

Główną aplikacją, którą możesz zainstalować w swoim sklepie internetowym, jest Google Analytics, które dostarczy Ci informacji na temat tego, kim są Twoi odwiedzający, skąd pochodzą i jakie czynności wykonują na Twojej stronie internetowej. Po utworzeniu konta w Google Analytics, wystarczy skopiować kod śledzenia na platformę Shopify i jesteś gotowy, aby zacząć sprawdzać informacje dotyczące odwiedzających Twoją stronę internetową oraz szczegóły dotyczące konwersji, czyli procentu odwiedzających, którzy zamieniają się w płacących klientów. Dodatkowo, Google Analytics oferuje specjalne funkcje śledzenia e-commerce, które można również aktywować w menu Shopify.

Inną aplikacją, której możesz użyć, jest Hotjar - darmowa aplikacja, która umożliwi nam śledzenie szczegółowego zachowania każdego odwiedzającego. Możesz jej użyć do faktycznego oglądania nagrań wideo zachowania naszych użytkowników. Instalacja nie jest najłatwiejsza, ale jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami Hotjar, jest to możliwe, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to skopiować dostarczony kod w odpowiednie miejsca w HTML motywu i ustawieniach płatności.

Image for post

Następnie jesteś gotowy, aby zacząć obserwować, co robią odwiedzający na Twojej stronie internetowej. Dodatkowo, możesz również analizować, które obszary Twojego sklepu są najczęściej klikane, co daje ogromny wgląd w jakiekolwiek zmiany w układzie i projekcie Twojej strony internetowej.

E-commerce to wymagająca branża, a jako właściciel sklepu internetowego będziesz musiał nosić wiele kapel na raz. Narzędzia oparte na usługach w chmurze omówione w tym artykule mogą nie tylko pomóc Ci łatwo skonfigurować i zarządzać wszystkimi tymi różnymi funkcjami, ale także obniżyć koszty operacyjne, znacząco zwiększając zwrot z inwestycji.

Czy prowadzisz biznes e-commerce? Podziel się swoimi ulubionymi programami i aplikacjami w komentarzach poniżej.

Teraz, gdy masz sklep gotowy, nadszedł czas, aby go rozwijać. Sprawdź, jak używać oprogramowania do rozwoju już istniejącego sklepu w naszym kolejnym przewodniku.

comments powered by Disqus